2022 CAN-AM Defender MAX XT HD10 Mossy Oak Break-Up Country Camo- UB00125-C
Get in Touch
Description
2022 Can-Am Defender MAX XT HD10 Mossy Oak Break-Up Country Camo
YOUR NEW WORKHORSE
CLASS LEADING TORQUE, QUIETER ROTAX ENGINES
HD7, HD9 & HD10
UP TO A 3,000 LBS TOWING CAPACITY
Industry-leading towing capacity
NO COMPROMISE STORAGE
Real work space is no longer out of reach
BENCH SEAT WITH BOLSTERS
We’re talking smooth
TRULY USEFUL DISPLAYS
7.6-in digital display with keypad
Everything you need to control the perfect ride. Our 7.6 in. wide digital display option provides vehicle information and control at your glovetips for an enhanced driving experience. Smart!
INNOVATIVE SUSPENSION SETUP
Heavy Duty arched A-Arm / arched TTA suspension
Arched double A-Arm front suspension and Arched TTA rear suspension on HD10 models give better stability, a surefooted response, and improved strength with up to a full 15 in. of ground clearance on specific models.
TORQUE ON DEMAND
PRO-TORQ CVT transmission and on-the-fly 4WD
EQUIPPED FOR ANYTHING
Integrated pass-through storage
NEW AUDIO ROOF
More than just a roof over your head
HVAC
No sweat: Available climate control
HYDRAULIC POWER TILT BED
Unload at the push of a button
CARGO BOX VERSATILITY
Optimized for any task and workload
ruler in tailgate.
BRAKE HOLDING MECHANISM
Manual parking brake
Features may include:
- Gauge: 4.5 in. (11.4 cm) wide digital display: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel, gear position, ECO / ECO Off / Work modes, seat belt and 4 x 4 indicator, front and rear diff lock indicators, diagnostics, clock, battery voltage, engine temperature
- Battery: 12-V (30 amp/h)
- Magneto: 650-W
- Lighting: 140 W lighting output from four 35-W reflectors ensuring a wide visiblity and LED tail lights
- Winch: 4,500-lb (2,041 kg) winch with roller fairlead
- Steering Wheel: Adjustable tilt steering
- Protection: XT front bumper, HMWPE full skid plate, 2-piece full hard roof
- Hitch Type: 2-in hitch receiver
Info
Industry
Powersports
Make
CAN-AM
Model
Defender MAX XT HD10
Trim
Mossy Oak Break-Up Country Camo
Year
2022
Msrp
13895
Price
Stock Number
UB00125-C
Category
SIDE BY SIDE
Subcategory
SIDE BY SIDE
Condition
Pre-Owned
Location
Karl Malone ADS Powersports
Vin
3JBUCAX44NK000125
Odometer
627
Color
MOSSY OAK BREAK-UP COUNTRY CAM
Specifications
Cylinders
2
GVWR
864
Engine Type
82 hp / 69 lb-ft, Rotax® 976 cc, V-twin, liquid cooled
Drive Train
Selectable Turf Mode / 2WD / 4WD with Visco-Lok† QE auto-locking front Differential
Suspension (Front)
Arched double A-arm / 11 in. (27.9 cm) travel
Rear Shocks
Twin tube gas charged shocks
Fuel System
Intelligent Throttle Control (iTC™) with Electronic Fuel Injection (EFI)
Height
79.5 in (202 cm)
Rear Brake
Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers
Rear Tire
Maxxis Bighorn 2.0† 27 x 11 x 14 in.
Wheels
14 in. cast-aluminum
Max Payload
1,750 lb (793,8 kg)
Length
158.3 in (402.2 cm)
Suspension (Rear)
Arched TTA with external sway bar / 11 in. (27.9 cm) travel
Transmission
Front Shocks
Twin tube gas charged shocks
Fuel Capacity
10.6 gal (40 L)
Ground Clearance
12.5 in. (31.8 cm)
Width
64 in (162.5 cm)
Weight (Dry)
1,902.6 lb (863 kg)
Front Brake
Wheelbase
115.5 in. (294 cm)
Front Tire
Maxxis Bighorn 2.0† 27 x 9 x 14 in.